Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"
"Протидія булінгу" (сайт МОН України)
Сайт Stopbullying
Міністерство Юстиції України
Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу
Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.
{Кодекс доповнено статтею 173-4згідно із Законом№ 2657-VIII від 18.12.2018}
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти
(відповідно до листа МОНУ від 29.01.2019 №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчіх актів України щодо протидії булінгу (цькування) від 18.12.2018 №2657-VIII")
- В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, створеної у закладі освіти з розгляду випадків булінгу, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
- Виконується рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
- Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
- Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування ) та накладаються адміністративні стягнення:
- Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(850 та 1700 гривень відповідно)або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
- Така ж поведінка,вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.
- За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років,тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.
ПОРЯДОК ПОДАННЯ ТА РОЗГЛЯДУ ЗАЯВ ПРО ВИПАДКИ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19
Процедура подання (з дотриманням конфіденційності) заяви про випадки булінгу (цькування)
1. Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора навчального закладу про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
2. На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок боулінгу (цькування).
3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.
4. До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.
5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу
- Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.
- Директор закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.
- Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то директор навчальногоьзакладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
- Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зразок заяви стосовно булінгу
Черкаська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №25
Черкаської міської ради Черкаської області
НАКАЗ
_____________ №________
Про організацію роботи щодо протидії
булінгу (цькуванню) в закладі освіти
На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 року №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 03.02.2020 року за № 111/34394, наказу Міністерства освіти і науки від 26.02.2020 року № 293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», листа Міністерства освіти і науки від 20.03.2020 року №6/480-20 «Про план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти»,-
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) на 2022-2023 навчальний рік (додаток 1).
2. Мисько Л.М., заступнику директора школи з навчально-виховної роботи:
2.1Забезпечити виконання затвердженого Плану заходів.
2.2 Продовжити розділ «Протидія булінгу (цькування)» на сайті школи.
3. Створити постійно діючу комісію з розгляду випадку булінгу (цькування) у складі:
- Кочмар О.А., директор закладу – голова комісії;
- Мисько Л.М., заступник директора школи з навчально -виховної роботи – заступник голови комісії;
- Григор'єва В.В., шкільний психолог – секретар комісії;
- Василевська О.О. соціальний педагог – член комісії;
- голова батьківського врядування школи (за згодою);
- представники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді (за згодою);
4. Затвердити Порядок подання заяв про випадок булінгу (цькування) та реагування на доведені випадки (додаток 2).
5. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Директор Ольга КОЧМАР
З наказом ознайомлені
ДОДАТОК 1
до наказу №_____ від __________
План заходів, спрямованих на протидію булінгу
№п/п |
Назва заходів |
Дата проведення |
Відповідальні особи |
1. |
Провести нараду педагогічного колективу «Про створення в закладі безпечного освітнього середовища. Порядок реагування на випадки булінгу та порядок застосування заходів виховного впливу» |
Вересень |
Адміністрація закладу |
2. |
Провести інструктивну нараду з питань профілактики булінгу з технічним персоналом |
Вересень |
Адміністрація закладу |
3. |
Повторно провести виховні години для учнів 1-11 класів, про безпеку перебування школярів у закладі. |
Протягом вересня |
Кл.керівники 1-11 класів |
4. |
Підготувати і провести інформаційно-просвітницьку компанію щодо протидії булінгу та насильству (розповсюдження буклетів, поширення інформації на сайті закладу) |
Вересень-жовтень |
Заступник директора з НВР Мисько Л.М. |
5. |
Провести онлайн конференцію з батьками учнів 1-11 класів , про відповідальність за дії вчинені дітьми, що називають булінгом. |
Протягом жовтня |
Кл.керівники 1-11 класів |
6. |
Обговорення методів вихонання , дій вчителя-предметника на уроках в разі виявлення булінгу. |
Вересень-Грудень |
Голови методичних об’єднань |
7. |
Стежити педагогічному колективу за інформацією, щодо проявів булінгу в школі. |
Постійно |
Заступник директора з НВР Мисько Л.М. |
8. |
Обговорювати на засіданні учнівського самоврядування елементарні прояви або інформацію про застереження. |
1 раз в 2 місяці |
Педагог-організатор Гуржій О.М. |
9. |
Організувати консультування педагогічних працівників, батьків, здобувачів освіти |
Постійно |
Шкільний психолог Григор'єва В.В. |
Директор Ольга КОЧМАР
ДОДАТОК 2
до наказу №_____ від __________
Порядок подання (з дотриманням конфіденційності)
заяви про випадки булінгу (цькування)
1.Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора навчального закладу про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
2. На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок боулінгу (цькування).
3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.
4. До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.
5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу
- Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.
- Директор закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.
- Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то директор закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
- Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Директор Ольга КОЧМАР